Ovama ve Onuruma Dokunma Hareketi Avrupa İnisiyatifi’ bir açıklama yaparak, 4 Eylül’de yapacakları toplantıya kadar hiç kimsenin kendi adlarına çalışma yapamayacağını bildirdi.

Açıklamada, Pazarcık-Narlı Ovası’nda kurulmak istenen çöp tesisi ve inşaatı tamamlanan iki çimento fabrikasına karşı üç yıla yakın bir zamandır Pazarcık halkının, Onuruma ve Ovama Dokunma Çevre Hareketi olarak mücadele verdiği hatırlatıldı. Bununla birlikte açıklamada İnisiyatif olarak, çimento fabrikaları ile kil ve marn ocaklarına karşı açılan davaların ise halen devam ettiği belirtildi. Şimdiye kadar olumlu bir çok çalışmanın yapıldığı açıklamada, ancak bu çabalara karşın hareketin büyümesi ve kamuoyunda tanınan bir hareket haline gelmesiyle “Bazı zaaflar ortaya çıkmaya başlamıştır” dendi. Açıklamada, “Bir takım kişi ya da kişiler, kendi kişisel dar çıkarlarını hareketin adını kullanarak öne çıkarmaya başlamış, özellikle mali konularda hareketimizin yarattığı meşruiyet suistimal edilmeye, demokratik işleyişi, şeffaflığı, karşılıklı hesap vermeyi yok sayan bir tutum sergilenmeye başlanmıştır” denildi

 

Onuruma ve Ovama Dokunma Hareketi’nin gücünü Pazarcıklıların fedakarlığından aldığı vurgulanan açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu: “Biz Onuruma ve Ovama Dokunma Hareketi Avrupa İnsiyatifi olarak böylesi puslu, karanlık bir ortamda halkımızın daha duyarlı olmasını ve bizim yeni bir açıklamamızı beklemelerini istiyoruz. Bu hareket bütün Pazarcıklıların hareketidir ve asla tek bir kişinin malı olamaz. Bunun için yeniden toplanarak hareketimizi yukarıda belirttiğimiz ilkeler temelinde yeniden kurumsallaştırmak zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle 4 Eylül 2009 tarihinde Almanya-Frankfurt kentinde gerçekleştireceğimiz toplantımızla tüm bu sorunları çözmek istiyoruz. Bu toplantımıza kadar hiç bir kimsenin hareketimiz adına faaliyet yürütmeyeceğini kamuyouna duyurmak istiyoruz. Özellikle para/yardım toplama, gece, seminer vb. konusunda çok duyarlı olunması gerektiği ve hareketimiz adına tekrar bir çağrı yapılana kadar hiç kimseye bir kuruş yardım dahi verilmemesi gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz. Bu konuda duyarlı olan herkesi toplantıya katılmaya davet ediyoruz. Toplantının yer ve saati netleştiğinde duyurulacaktır.” Çevre aktivistleri ilişki kurmak isteyenler için, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresi veriliyor.

 

 

FIRAT DİCLE/ FRANKFURT

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

20 Temmuz 2009

 

 

 

   
© OVAMADOKUNMA